Przydatne informacje
Co zabrać ze sobą do Szpitala
Dla dziecka : ubranka ( śpiochy, czapeczki, rękawiczki, skarpetki, pieluchy, kocyk, ręcznik, mydełko dla niemowląt oliwka, delikatny krem dla niemowląt. Dla Mamy: dokumenty (legitymacja ubezpieczeniowa, dowód osobisty, karta ciąży, oryginał wyniku grupy krwi) ubranie: szlafrok, skarpetki ciepłe, biustonosz do karmienie, podpaski, jednorazowe majtki poporodowe, ręcznik, przybory toaletowe, klapki. Dodatkowo kubek, sztućce.
Nadżerka /erythroplakia
jest to przemieszczenie błony śluzowej kanału szyjki na tarczę szyjki macicy. Główną przyczyną nadżerki są stany zapalne w pochwie spowodowane przez grzyby, wirusy lub bakterie. Objawy nadżerki nie są charakterystyczne – mogą to być upławy, bóle, krwawienia, plamienia. Nieleczona nadżerka jest podstawą do zmian dysplastycznych. Nadżerkę należy leczyć, a o sposobie usunięcia nadżerki decyduje wiek kobiety i warunki anatomiczne. Stan zapalny leczy się farmakologicznie. Metody leczenia nadżerki to m. in. kriokoagulacja, electrokoagulacja, konizacja. Leczenie nadżerki wykonuje się w pierwszej fazie cyklu.
Endometrioza
jest to wg definicji występowanie błony śluzowej macicy poza jamą macicy i dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. Przyczyna endometriozy nie jest do końca poznana. Endometrioza może być przyczyną niepłodności, bólów w miednicy mniejszej, bolesnych krwawień miesiączkowych i innymi objawów. Laparoskopia często jest metodą z wyboru w diagnostyce i leczeniu endometriozy. Można również zastosować leczenie farmakologiczne, które obejmuje terapię hormonalną oraz leczenie przeciwbólowe.
Ciąża pozamaciczna (ciąża ektopowa)
jest to implantacja zapłodnionej komórki jajowej poza jamą macicy. Etiologia: do najczęstszych przyczyn ciąży ektopowej zaliczamy przebyte zapalenia w obrębie narządów miednicy mniejszej., operacje na jajowodach, przebyte wcześniej ciąże pozamaciczne. Do diagnostyki ciąży ektopowej służy ilościowe oznaczanie bHCG i ultrasonografia. W leczeniu w zależności od objawów, wielkości ciąży i dostępnych metod stosuje się metody farmakologiczne i operacyjne (laparoskopia i laparotomia).
Laparoskopia
Laparoskopia jest metodą diagnostyczną i leczniczą. Zabieg polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej przez niewielkie nacięcie w okolicy pępka układu optycznego oraz w zależności od potrzeby 2 do 4 niewielkich narzędzi przez nacięcia w okolicy pachwin. Laparoskopia umożliwia bezpośredni wgląd w jamę brzuszną oraz przeprowadzenie operacji bez otwierania powłok. Laparoskopowo można wykonać np. wyłuszczenie torbieli jajników czy mięśniaków macicy, jak również diagnostykę i leczenie zabiegowe niepłodności oraz endometriozy, usuwanie ciąży pozamacicznej.
Histeroskopia
jest to nowoczesna technika badania, która umożliwia bezpośredni wgląd w jamę macicy przy użyciu toru wizyjnego, ocenić ujścia jajowodów i jamę macicy. Podczas histeroskopii można również wykonać zabiegi w obrębie jamy macicy oraz można pobrać wycinki do badania histopatologicznego. Wskazaniami do histeroskopii są:
niepłodność, nieprawidłowe krwawienia z jamy macicy, patologiczne struktury w jamie macicy takie jak zrosty, przegrody, polipy, mięśniaki.
KTG – Kardiotokografia
jest to ciągłe monitorowanie częstości akcji serca płodu oraz czynności skurczowej macicy i ich przedstawienie w formie wykresu. Dzięki KTG można nieinwazyjnie monitorować stan płodu i rozpoznać wewnątrzmaciczne niedotlenienie. Za pomocą kardiotokografii można monitorować stan płodu w zaawansowanej ciąży jak i podczas porodu.
Kolposkopia
Jest to oglądanie sromu, przedsionka pochwe, szyjki macicy w dużym powiększeniu w celu ich dokładnej oceny. Kolposkopia pozwala w ciągu kilku minut ustalić rozpoznanie, podjąć odpowiednie decyzje dotyczące terapii i w niektórych przypadkach przystąpić od razu do leczenia. Badanie umożliwia wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy (wyleczalność w tym stadium choroby wynosi 100%).
Dokładność diagnostyczna kolposkopii dla raka szyjki macicy oceniana jest na 79 – 97%, a cytodiagnostyki – w granicach 77 – 98%, podczas gdy dokładność diagnostyczną obu metod stosowanych łącznie ocenia się na 90 – 100%.
Badanie kolposkopowe może także służyć pobraniu wycinka celowanego, określeniu zakresu zabiegu na szyjce macicy, pochwie i sromie przed planowaną operacją chirurgiczną oraz ocenie czy po interwencji elektrochirurgicznej lub chirurgicznej zmiana chorobowa została usunięta w całości.
Chlamydie
są przyczyną u kobiet zakażeń narządu wzroku, układu moczowo – płciowego oraz dróg oddechowych. Najczęściej wywołują zapalenie szyjki maciy, odbytu, spojówek. U kobiet w ciąży przy zakażeniu chlamydiowym może dojść do zapalenia błon płodowych lub przedwczesnego pęknięcia błon płodowych.
Bacterial Vaginosis
Jest to zakażenie bakteryjne pochwy, spowodowane zaburzoną równowagą flory bakteryjnej w pochwie, spadkiem liczby pałeczek kwasu mlekowego oraz wzrostem PH. Najczęstszym objawem BV to upławy,
Bakteriomocz
Jest to zakażenie dróg moczowych. To najczęstsze zakażenie u kobiet ciężarnych może przebiegać pod postacią : bezobjawowego baktreiomoczu, zapalenia pęcherza moczowego lub odmiedniczkowego zapalenia nerek. Bezobjawowy bakteriomocz występuje u ok. 6% ciężarnych. Diagnostyka polega na bakteriologicznym badaniu niezanieczyszczonego moczu, pobranego ze środkowego strumienia. Każdy przypadek bakteriomoczu należy leczyć, by nie doszło do progresji zakażenia w kierunku zapalenia pęcherza moczowego lub odmiedniczkowego zapalenia nerek.
Amniocenteza
Jest to pobranie płynu owodniowego z jamy owodni . Zabieg polega na wkłuciu igły przez powłoki brzuszne pod kontrolą USG – aby uniknąć nakłucia łożyska lub płodu. Amniocenteza jest wykorzystywana do diagnostyki prenatalnej, dgn konfliktu serologicznego,itp.
APS – Zespół Antyfosfolipidowy
Charakteryzuje się występowaniem przeciwciał antyfosfolipidowych w klasie IgG i IgM. W przebiegu choroby dochodzi do wykrzepiania wewnątrznaczyniowego. Proces ten powoduje zaburzony przepływ krwi w łożysku. Może to prowadzić do występowania poronień, hipotrofii płodu, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu, powikłań zakrzepowych.